Tradycyjna, klasyczna tresura psów opiera się na uzyskiwaniu od psa zachowań metodami awersyjnymi, czyli siłowymi. Zazwyczaj przy pomocy różnych typów obroży, w tym kolczatek, dławików, obroży zaciskowych i elektrycznych; popychania i ciągnięcia; klapsach, szarpaniu i ustawianiu psa "na siłę". W klasycznym szkoleniu psów, komendy są wydawane zanim pies zrozumie czego się od niego oczekuje. Poprzez karanie niepożądanych zachowań, przewodnik budzi w psie strach i lęk, oraz całkowicie zniechęca go do pracy. Niestety bardzo często klasyczne szkolenie opiera się na tzw. "złamaniu" i zdominowaniu psa przy użyciu przemocy!
Przeciwieństwem tradycyjnych metod szkoleniowych jest szkolenie pozytywne, klikerowe, oparte na nagrodach, szacunku i wzajemnym porozumieniu przewodnika i psa.
W pozytywnym szkoleniu nie ma złych zachowań! Nagroda nie pojawi się, jeśli oczekiwane przez przewodnika zachowanie nie wystąpi, np. mówimy psu "Siad!" - pies nie reaguje, więc nie dostaje smakołyka. Kluczowym jest fakt, iż zainteresowanie psa zachowaniem nienagrodzonym szybko znika, a on skupia się na "wymyślaniu" zachowań, które pozwolą mu uzyskać smakołyk-nagrodę.
Dzięki nagrodom, a prawdę mówiąc dzięki 'pozytywnemu przekupstwu', możemy osiągnąć wszystko, co sobie zaplanujemy. Szybciej lub wolniej, ale to indywidualna sprawa każdego psa.
W dalszym szkoleniu pozytywnym nagrodami nie będą jedynie smakołyki, ale również zabawki, wspólna zabawa czy pieszczoty. Pozytywne szkolenie psów sprawdza się w eliminowaniu bardzo wielu problemów behawioralnych. Głównie takich jak lęki, nerwice, odwrażliwianie na jakiś bodziec, czy zwyczajne uczenie posłuszeństwa i współpracy w codziennym życiu.
Pozytywne szkolenie metodą klikerową, opartą na nagradzaniu, stosowane jest również w szkoleniu psów dla osób niepełnosprawnych, psów myśliwskich, policyjnych, psów-sportowców. Metoda klikerowa sprawdza się znakomicie w większości psich sportów, takich jak: agility, rally-o, obedience, tropienie, taniec z psem, flyball, czy frisbee. Czyli wszędzie tam gdzie przewodnik potrzebuje psa wyszkolonego do określonych zadań lub zwyczajnie, gdy chcemy mieć niekłopotliwego, grzecznego i dobrze wychowanego przyjaciela - członka rodziny.